BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žiema, žiemužė

Jau praėjo trys šildymo sezono mėnesiai, todėl jaučiu pareigą pasidalinti per tuos tris mėnesius sukaupa informacija ir duomenimis. Spalis ir Lapkritis buvo tradiciniai rudens mėnesiai, kuriais šildymo poreikis buvo minimalus. Gruodis - pirmasis žiemos mėnuo parodė kokia yra tikra Lietuviška žiema, nors tiesą sakant pagal statistiką, Gruodžio vidutinė daugiametė temperatūra svyruoja tarp -2C ir -4C. O šalčiausiu žiemos mėnesiu yra laikomas Sausis su vidutinėmis temperatūromis -6C / -4C. Na, kaip ten bebūtų Gruodį, spustelėjus šaltukui iki -15C / -19C pasijautėme išties žiemiškai.

Trumpas įvadas prieš pateikiant skaičius - kaip skaičiuojamos kuro sąnaudos.
Skysto kuro suvartojimą, jei nėra įrengtas kuro skaitiklis (kurį retai kas turi, dėl nemažos skaitiklio kainos) apytiksliai galima apskaičiuoti dviem man žinomais būdais.
Pirmasis - skaičiuoti katilo darbo valandas ir žinant išdirbtų valandų skaičių paversti jį litrais ar kilogramais. Mano katilo dokumentacijoje parašyta, kad katilas sunaudoja 1,55kg/val dyzelino, t.y. 1,85l/val. Kadangi katilas dirba periodiškai iš šiek tiek daugiau kuro sunaudojama paleidžiant degiklį, tai maždaug išeina 2l/val.
Antrasis būdas - skaičiuoti suvartojimą pagal kuro mažėjimą talpoje. Tarkime užpylus 1500l kuras buvo 150cm lygyje, vadinasi sunaudojus 100l kuro, lygis talpoje sumažės 10cm. Viskas būtų labai gražu, bet talpa yra išgaubta apačioje ir viršuje, todėl šis matavimo būdas yra tik apytikslis.

Taigi, o dabar skaičiai - pateikiu trijų mėnesių kuro sąnaudų litrais grafikus (pagal išdirbtas valandas, kuro lygį talpoje ir bendrą vidurkį). Svarbu paminėti, kad pateiktos šildymo ir buitinio karšto vandens ruošimo sąnaudos kartu, nes jų atskirti neįmanoma. Šildomo ploto 130m2, patalpų temperatūra pagal paros laiką 22:00 - 5.00 ir 8:00 - 15:00 - 20C, 5.00 - 8:00 ir 15:00 - 22:00 - 21C.

Apibendrinant - Spalio ir Lapkričio mėnesiais kuro sąnaudos buvo daugmaž vienodos apie 230-250 l/mėn.
Gruodį, kai paspaudė šaltukas kuro suvartojimas išaugo iki ~370l/mėn.
Nesunku paskaičiuoti, kokia yra piniginė suvartojimo išraiška Gruodį: 370l *1,77Lt/l =655Lt/mėn (šildymas ir k.v. ruošimas).
Jei kam įdomu pateikiu ir sunaudotos energijos kiekį kWh, šilumos poreikį 1m2 bei išlaidas 1m2.

Mėnuo Sąnaudos kWh ~Išlaidos Lt Išlaidos Lt/1m2 W/1m2
2009.10 2153 405 3.1 22
2009.11 2331 439 3.4 24
2009.12 3459 651 5.0 36

Žemiau grafikėlis su Gruodžio mėn katilo darbo valandomis parai. (galima perskaičiuoti į sunaudoto kuro kiekį dauginant iš 2).
Deja neturiu informacijos kokios lauko temperatūros buvo kurią dieną, todėl pateikiu tik kuro suvartojimą.

Apibendrinant - esant temperatūroms -15C / -19C, katilas dirba apie 10 valandų per parą, sunaudodamas 20l kuro. Esant temperatūroms -1C / -3C katilas dirba apie 4 valandas per parą sunaudodamas 8l kuro.

P.S.
Kelios mintys apie šildymą dyzeliu.
Interneto forumuose vis atsiranda žmonių prašančių pasidalinti šildymosi šiuo kuru patirtimi. O vėliau dažnai klausiama, kodėl niekas neatsako į jų klausimą, kai tuo tarpu diskusijos apie šildymą granulėmis, malkomis, anglimi ir guminiais botais tiesiog virte verda. Atsakymas labai paprastas - nėra apie ką diskutuoti ir dauguma besišildančių dyzeliu, prisimena apie šildymo sistemą maksimum du kartus per metus - kai reikia pilti kuro (na gal dar kai reikia daryti aptarnavimą).

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (30)

 1. Edgaras:

  Aš tai nesuprantu, koks tikslas skaičiuot ir rašyt apie namo šildymo išlaidas, jeigu niekur nepaminėtas namo šiluminis efektyvumas, t.y. šilumos poreikis vienam m2 per sezona. Be šios informacijos tokie ir panašūs straipsniai yra visiškai beprasmiai ir netgi klaidinantys skaitytojus. Pagal tavo pateiktą info galima daryti išvadą, kad šildymas dyzeliu yra labai brangu, bet esmė tokia, kad tavo name bet koks šildymas būtų brangus, nes namas tikriausiai kiauru stogu, neapsiltintas ir vieno stiklo langais. Jo šiluminis poreikis sezonui yra ~125 kW/m2 per šildymo sezoną, tai atitinkamai galima paskaiciuot išlaidas bet kokiam kurui.

 2. Gerbiamasis, tikrai parasyciau namo silumini efektyvuma, jei ji zinociau. Gal noretum ji ivertinti ir suskaiciuoti?

 3. Edgaras:

  Na, jeigu namas ne pirmos jaunystės, tai aišku būtų daug darbo ir vargo skaičiuot (ir turbūt beprasmiška), bet jeigu naujas, tai architektas vis tiek turėjo paskaiciuot visas teorines šilumines varžas ir pan.

  Aš nekritikuoju straipsnio, tavo pateikta info išsami ir įdomi, bet tuo pačiu ji labai subjektyvi. Iš tavo ankstesnio straipsnio apie šio katilo pajungimą komentarų (apie kuro sanaudas) galima spręsti, kad visi vertins pačio katilo savybes pagal kuro sunaudojimą, o ne namo savybes (kaip turėtų būti) todėl toks straipsnis yra gan klaidinantis mažiau nusimanantiems :)

  Tai tiek. Sėkmės šildantis !

 4. vytas911:

  Gal kartais Edgaras yra skysto kuro katilų pardavėjas ir jam realios sąnaudos pardavimus mažina, kad tokia reakcija? Sutinku, kad gerai būtų žinoti savo namo šiluminį efektyvumą, bet kas jį turi? Koks 1 žmogus iš 100? Na gal daugiau. Šiaip pagal mano pasiskaičiavimus šildantis kietu kuru, sąnaudos kW/m2 sezonui gaunasi gal kiek mažesnės, bet ir name dar ne viskas buvo padaryta (ne viskas apšiltinta) aišku pats apšiltinimas nėra idealus, bet tikrai nei stogas kiauras, nei sienos, nei langai vieno stiklo… Gal Pečkurys pvz. karšto vandens daug sunaudoja ir tai didina kuro sąnaudas? O šiaip visumoje yra aiškūs keli esminiai dalykai: 1. kuo namas geriau apšiltintas tuo mažiau kainuos jį šildyti bet kokiu kuru (ir tuo kiekvienos kuro rūšies kaina suratės). 2. pigiau nei malkom ar anglim kol kas dar negali būti nei joks kuras. 3. patogiau nei dujom / dyzeliu / geoterminiu negali būti niekas. O aš sau įsitikinau, kad manęs tokios sąskaitos nedžiugintų…

 5. vytas911:

  ir šiaip, nemanau, kad čia labai didelis skaitytojų klaidinimas gaunasi, nes visi tie namai panašūs… Realiai nuo tų sumų +-25% paiimkite ir bus tos sąnaudos… Kažkam kainuos mažiau nes gal namas geriau pšiltintas, kažkam brangiau nes palaikys namuose +22-23. Beje, Pečkury, jei dar nepamiršai ir netingi parašyk kiek sunaudodavai sezonui malkų / briketų..

 6. Apie malku sunaudojima rasiau kazkur ankstesniuose postuose. Bandysiu surasti.

 7. Arvis:

  Sveiki, Ruosiames statyt dyz katila Ulrich siuolaikiniam namukui.
  Peckurio info labai idomi ir svarbi, bet butu idomu, kokia namo sienu varza (jei sunku ja apskaiciuot, tai parasykit sienu struktura, kuo apsiltintos ir pan).
  Pagal turima patirti ir paskelbtas kuro sanaudas - sildomas namas turetu buti apykiauris..
  Aciu

 8. Andrius:

  Labai gera info. Preliminariai galima isivaizduoti kiek saliarkos sueda toks sildymas.
  Bite+ forume zmones raso kad sezonui, panasaus dydzio namui, uztenka 1000ltr. (nedetalizuota su vandens ruosimu ar ne)
  Pagal siuos duomenis preliminariai galima speti kad per sezona bus sudeginta min 1700ltr.

  Pagal siuos duomenis jau sudeginta 845 ltr.
  Bite+ forume raso kad pas kai kuriuos sudeginta ~600ltr - velgi neiasku koks namo plotas ir vandens ruosimas.

  Del sienu varzu, tai nezinau ar yra tikslas jas cia skaiciuot, nes vien tik sienos varza dar nieko nesako.
  Daug silumo sprarandama per langus. Reikia zinoti ir ju silumine varza ir koks yra bendra langu plotas.
  Pvz. pas mane salone isorinese sienose langu plotas turbut panasus murines sienos plotui ;)

 9. Gintaras:

  Čia tokia mintis kilo. Ar tikslingas yra temperatūrų svyravimas paros laiko atžvilgiu? Pagal Buderus instrukciją, 1* kambario temperatūros pekelia paduodamo vandens temperatūrą 2.5-3*. Dabar katilas turi sušildyti sistemoje vandenį (ne tiek jau mažai to vandens) tais 2.5-3* 3 valandom iš ryto (5-8), o po to vėl aušti iki 15 val. Ar jaučiasi temperatūros padidėjimas rytinėmis valandomis? Ar čia nėra bereikalingas kuro deginimas?

 10. Is tiesu, su tais paros laikais siek tiek zaidimas gaunasi. Didelio skirtumo nera ir negaliu teigti, kad vienas ar kitas budas geresnis.
  Problema yra ta, kad grindinio ir radiatorinio sildymo specifika labai skiriasi.
  Dabar esu nustates mazdaug taip, kad radiatoriai, 2a pradetu silti 1val pries man griztant namo iki to laiko kai einu miegot.
  Grindys gi syla nuo pusiaudienio iki 22val ir paskui ryte berods nuo 5 iki 7.
  Taciau cia katilas katilui nelygu - Buderusas pvz neisjungia grindinio sildymo visiskai, o tik sumazina vandens temperatura, todel grindys vistiek islieka siltos. Tuo tarpu radiatoriai atjungiami pilnai ir ijungiami tik kai prasideda sildymo programa (arba zinoma jei nukrenta temperatura patalpoje).

 11. Gintaras:

  Jeigu radiatoriai atjungiami pilnai, manau, kad jie per tą laiką, kai nustatyta mažesnė temperatūra, ataušta beveik iki aplinkos temperatūros. Išeina, kad tą ataušusį tūrį vandens vamzdžiuose ir radiatoriuose reikia šildyti iki darbinės temperatūros. Šioks toks energijos praradimas.

 12. Vytautas:

  manau Gintarai parodei mazumele neisprusima sioje srityje ir tiek. kaip manai kada namo nuostoliai didesni, esant viduje +20 ar +21? Antra energija is atsalanciu radiatoriu niekur nedingsta ji pasklinda i aplinka, kaip ir veliau juos reikia susildyti. Kur cia nuostoliai? tai vadinasi taupymu

 13. Gintaras:

  Vytautai, tvirtai žinau, kad jei virdulyje vanduo ataušo (čia analogija su ataušusiais radiatoriais), be papildomo šildymo (tai yra energijos nuostolio) arbatos neužplikysi. Tai kur čia taupymas? Radiatorių vanduo savo šilumą atidavė ir jį reikia vėl pašildyti nuo aplinkos temperatūros iki 50* ar daugiau. O namo nuostoliai tik apsprendžia, kokia bus aplinkos temperatūra.

 14. Gintarai, isvedei analogija su arbatiniu, bet juk arbatinio nelaikai nuolat ijungto, o tik tuomet kai tau reikia karsto vandens. Pamegink laikyti arbatini nuolat ijungta ir pamatysi kaip tai neekonomiska.
  Kas del vandens radiatoriuose, tai jo kiekis ten yra salyginai nedidelis palyginus su kambariu turiu kuri jie sildo. Ir tas energijos praradimas keliant radiatoriu temperatura yra niekinis, palyginus su energija kuria radiatoriai perduoda patalpai.
  Sildymo esme yra silumos praradimo per sienas/langus kompensavimas ir kaip rase Vytautas yra didelis skirtumas energijos sunaudojimo prasme kompensuoti tuos nuostolius iki +20 ar +21.
  Kaip raso kai kurie interneto saitai, sumazinus patalpos temp 1C sutaupoma 6-12% energijos:
  http://lt.lt.allconstructions.com/portal/categories/62/1/0/1/article/5233
  http://www.mycarbonfootprint.eu/carboncalculator1.cfm?language=lt

 15. vita:

  Sveiki.Pas mane namas 150m2.Naujos statybos.Fibo 30cm,Paroc 10 cm.Yra vitrininiu langu.Nemanau,kad namas kiauras,bet mano katilas SIME RONDO pernai per sezona vid sudegino 400ltr/men.Vilpra man aiskino-namas dziusta.Simet nuo lapkricio 2d iki sausio 18d sudeginta 650ltr.Visa laika grindys 22C,radiatoriai II a palaiko 18C,+karstas vanduo.As manau,kad tai daug.Bandysim keisti purkstukus,gal pades.O kokios butu nuomones del ju?

 16. Vytautas:

  nemanau, kad tai skaitosi siltas namas, toks posiltis gal, bet nesiltas. tokia jau realybe siais laikais. jei yra vitrinu, sienos pusetinai apsiltintos ir turim ka turim.
  kazko nepritaupysit. Normalus apsiltinimas 20cm, minimum 15 ir tai jeigu silti blokeliai tuomet ir sanaudos bus kitos.

 17. vita:

  O as skaiciau specu nuomone-ne apsiltinimo storyje esme,o kokybeje.Matomai ne visur kokybiskai sudeta vata,nes vedziojant ranka per sienas kampuose jauciama zemesne temperatura.Po vitrininiais langais ties grindimis irgi jauciu salti.Ir dar viena problema teks spresti vasara-name ismuryti 8 kanalai.Po viena zidiniui,pirties peciui ir katilui.5 vedinimp kanalai.Viskas vidineje pertvaroje.Tai ta siena labai salta,net nezinau,kaip isspresti sita problema.Anksciau kaime tai juskas (sklendes)state,bet cia nepastatysi,nes peciuku kanalai su ideklais.Gal kas turit ideju.Vienu zodziu STATYBOS BAIGESI<SVEIKINAM SU REMONTAIS!!!!

 18. vytas911:

  vava, aš irgi jau senai supratau, kad gali ir 20cm ant sienos užklijuoti, bet jei bus suleidimuose plyšeliai - bus galima sakyti “išmesti pinigai”. Į stogą gali sudėti nors 30 cm vatos, bet jei ties gegnėm, mūrlotais trauks - bus tas pats. Taigi pirmiausia kokybė turi būti…

 19. vita:

  Sakoma,kad pirma nama statai ne sau…Tai taip iseina,kad tiesa.Tad teks kazka perdarineti,tobulinti.Ir taip visa gyvenima.Bet mane stebina(dabar jau nebe)statybininku profesionalumas-viskas tep liap.Bankrutavo statybu biznis-taip jiems ir reikia(labai jau lietuviskai).Na,bet faktai kalba -pinigus ima,o kokybes nerasta.

 20. Termonuotraukos:

  Mes termonuotraukas darom, tai ten visi nesandarumai matosi, jei kam reiktu, maloniai prasom kreiptis, visi defektai kaip ant delno…
  http://www.termonuotraukos.lt

 21. rems:

  Pečkury, gal jau turite sausio ir vasario mėn. sąnaudų skaičiavimus?
  būčiau labai dėkingas.

 22. Dyzelistas:

  Deginau saliarka SIME RONDO katilu si sezona. Uzkuriau lapkricio 2d., nors dar reikia pasisildyti, bet is turetu 2000litru saliaros tik lasai liko. Sildoma 160kvadratu 2006 statyto namo. Pirmas aukstas grindys, antras radiatoriai. Temperatura kambariuose visa laika buvo palaikoma 19-20laipsniu. Kas idomiausia lauke esant keliems laipsniam salcio, bet didesniam vejui saliaros dege daugiau, negu prie 20-25 laipsniu minuso. Padariau isvada, kad sildant mano plota ir ruosiant karsta vandeni per metus reikia 3000 litru saliaros. Nesvarbu, kad ziema bus ir siltesne, bet jei papus vejelis, tai nieko nesutaupysi.

 23. Pirmasis Andrius:

  Na atsakymas i klausima “kodel visi kiti “kurai” forume diskutuoja, o dyzelistai ir dujininkai ne?”

  Kaip zinote pats savo kailiu bandau produkcija.
  Kaina gavosi 2500Lt per sildymo sezona granulemis, nuo spalio iki Velyku. Skaiciuokit, kam kas, ar del nieko nepergyventi tik del pinigines, ar karts nuo karto uzpilti granuliu ir isnesti pelenus.

  P.S. namo plotas 250m2 :)

 24. Arminas:

  Matau operuojat skaiciais. Tai galima daryti nebutinai rankiniu budu. http://www.gudrussildymas.lt

 25. peckurys:

  Operuojam. Excelis tai ne rankinis budas :-)

 26. Arminas:

  Pagarba ir palaikymas, tik norejau pasakyt, kad galim pritaikyti musu sprendima.

 27. This was novel. I wish I could read every post, but i have to go back to work now… But I’ll return.

 28. Kas nors, kas namuose naudoja dujinius katilus, gali maždaug pasakyti, kiek susitaupo pinigų vidutiniškai per mėnesį?

 29. Justas:

  Apie dujinius kondensacinius katilus labai geras straipsnis:
  http://muresta.lt/naujienos/dujiniai-kondensaciniai-katilai-taupantiems-savo-pinigus/
  aiškiai nubrėžia kiek pinigų sutaupysit:)

Rašyti komentarą