BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Variantas #2 Granulinio kuro sistema

Papildyta 2009.02.20 16:15
Viena iš kieto kuro katilų evoliucijos žingsnių yra granuliniai katilai (pellet boiler). Granuliniai katilai gali būti kūrenami pjuvenų granulėmis, smulkios frakcijos anglimi, grūdais, saulėgrąžų lukštais ir t.t. Pagrindinis granulinių katilų privalumas, sąlyginai nebrangus kuras (nors ir brangesnis už klasikinį kietąjį kurą malkas ar anglį), aukštas automatizacijos lygis (katilas gali turėti automatinį degiklį, degimo procesas yra valdomas kompiuteriu), sąlyginai nedideli įrengimo kaštai (~15 tūkst. Lt). Tačiau neapseinama be trūkumų - kurą reikia sandėliuoti sausose patalpose, kurą reikia užpilti į katilo bunkerį kas 4-7 dienas, reikia kratyti pelenus kas 5-7 dienas, o katilą reikia valyti kas 10-20 dienų.


Granulinio šildymo trūkumai
Šiuo metu granulinis katilas vienas rimtesnių kandidatų vietoj mano esamo KKK Viadrus. Taigi, pirmiausia norisi išsiaiškinti visas galimas problemas ir šių katilų trūkumus. Skaitydamas įvairius forumus aptikau keletą dažnai pasitaikančių problemų. Dažniausiai problemas sukelia netinkamų savybių kuras. • Granulių padavimo sraigto strigimas ar užsikišimas - dėl netinkamos kokybės granulių (per smulki ar per stambi frakcija) ar priemaišų jose (akmenys, smėlis) granulių padavimo sraigtas gali užstrigti ar net sugesti nuo perkaitimo ar mechaninių pažeidimų. Problema sprendžiama naudojant kokybišką kurą, o kai kuriuose katiluose yra sumontuota apsauga nuo granulių sraigto variklio perkaitimo ar mechaninio pažeidimo.

 • Netolygus katilo darbas - dėl šiuose katiluose sumontuoto valdymo kompiuterio neteisingo suderinimo ar tuomet kai katilas dirba neoptimaliu režimu (pvz.: jei neteisingai parinkta katilo galia) granulių degiklis gali dirbti nepatikimai bei naudoti neadekvačiai daug kuro.

 • Padidėjęs katilo apsinešimas suodžiais - jei neišlaikomas katilo temperatūrinis režimas (kai grįžtančio vandens temp. mažiau nei 50oC) ar kai katilas dirba neoptimaliu režimu, katilo apsinešimas suodžiais gali vykti sparčiau nei numatyta gamintojo, ko pasekoje mažėja katilo efektyvumas, didėja kuro suvartojimas.

 • Kuro talpos užsidegimo galimybė - katiluose kuriuose bunkeris yra neatsiejama dalis ir kuras paduodamas sraigtu, yra kuro užsidegimo bunkeryje tikimybė. Kai kuriuose katiluose montuojami saugos mechanizmai  padedantys išvengti kuro užsidegimo bunkeryje.

 • Katilo aptarnavimas - nors dažnai granulinis šildymas dėl autonomiškumo yra lyginamas su dujiniu šildymu, tačiau toks palyginimas nėra teisingas. Granulinį šildymą galima lyginti su šildymu skystu kuru ar šildymu suskystintomis dujomis (balionuose). Granulinis katilas reikalauja dėmesio, t.y. kuro bunkerį reikia nuolat papildyti kuru, periodiškai katilą reikia valyti - šios savybės ir neleidžia granulinio šildymo lyginti su dujiniu ar geoterminiu šildymu.

 • Katilo užgesimas dingus elektrai - ši problema neaktuali katilams turintiems automatinį granulių uždegimą.

 • Granulių sąnaudos - dėl medienos granulių savybių, t.y. didesnio nei leistina drėgnumo, pjuvenų iš kurių gaminamos granulės rūšies, pagamintos granulės gali būti mažesnio nei numatyta kaloringumo, kas sąlygoja didesnę granulių išeigą, o tuo pačiu ir padidėjusius šildymo kaštus. Kaip ir naudojant bet kurią kitą kuro rūšį, iš anksto numatyti išlaidas šildymui yra pakankamai sunku, visgi galima daryti prielaidą, kad šildymas medienos granulėmis turėtų kainuoti panašiai kaip ir šildymas pjuvenų briketais (dėl vienodo kuro kaloringumo ~4500kWh/t; ~4,5kWh/kg)

Apie medienos pjuvenų granules
Tai ekologiškai švarus kuras. Granulės gaminamos iš pjuvenų, drožlių ir skiedrų, kurios sumalamos, išdžiovinamos, supresuojamos ir suformuojamos į 8 mm diametro 1-3 cm ilgio cilindrinius gabaliukus. Granulių gamybos procese naudojamos medžio pjuvenos bei drožlės, jokie papildomi komponentai nemaišomi. Teorinis granulių kaloringumas yra 4200 Kcal/kg arba
4,8kWh/kg. Tačiau toks kaloringumas pasiekiamas tik laboratorinėmis sąlygomis, praktikoje gi kokybiškų granulių kaloringumas yra maždaug 3875Kcal/kg arba 4,5kWh/kg. Lietuvių granulių gamintojų deklaruojamas produkto kaloringumas svyruoja nuo 4200Kcal/kg iki 4700Kcal/kg. Dėl granulių higroskopinių savybių jos yra linkę traukti drėgmę iš aplinkos, taigi jas laikant netinkamomis sąlygomis (lauke ar drėgnose patalpose) jos įgeria aplinkos drėgmę, dėl ko sumažėja jų kaloringumas. Todėl perkant granules yra būtina pasidomėti kokiomis sąlygomis jos buvo laikomos prieš pateikiant pirkėjui.
Granulių vienos tonos kaina Lietuvoje svyruoja nuo 500Lt iki 600lt.
Keletas granulių gamintojų Lietuvoje:
UAB “Žaliamiškis”; UAB “Bolvida”; UAB “Baltwood”


Granulinių katilų rūšys ir klasifikavimas
Šiuo metu granulinių katilų pasiūla Lietuvoje gana didelė - galima rinktis Lietuviškus, Latviškus, Lenkiškus, Čekiškus, suomiškus katilus. Katilai skiriasi ne tik kaina bet ir techninėmis savybėmis, garantijos sąlygomis.
Pagal technines savybes katilus galima skirstyti į šias rūšis: • Standartiniai kieto kuro katilai su įmontuotais degikliais - tai standartiniai katilai su plieninėmis degimo kameromis ir įmontuotais granulių degikliais, kuro bunkeris yra nepriklausomas, kuras į degiklį paduodamas sraigtu. Iš esmės, degiklius galima įmontuoti į visus kieto kuro katilus. Šie katilai yra sąlyginai pigūs, dėl nepriklausomo bunkerio, jų montavimas įmanomas net ir nedidelėse patalpose, o pats bunkeris gali būti bet kokio dydžio ir formos, paprastas katilų aptarnavimas. Tačiau turi keletą esminių trūkumų, dėl didelės, malkoms ar angliai pritaikytos degimo kameros katilai veikia ne itin ekonomiškai, ir jų NVK lygus standartinio kieto kuro katilo NVK. Antrasis trūkumas yra valdymo automatizavimas - degiklis turi kompiuterizuotą valdiklį, kuris sugeba sekti ir palaikyti iš katilo išeinančio vandens temperatūrą, tačiau traukos valdymo, išeinančių dūmų temperatūros, pamaišymo vožtuvo reguliavimas atliekami rankiniu būdu. Populiariausi minėtų katilų atstovai OPOP Boink (Bio Comfort) [CZ], Kalvis [LT], Hercules ECO, ATMOS Dxx [CZ].

 • Specializuoti ganuliniai katilai su integruotu arba nepriklausomu bunkeriu - tai katilai, kurių degimo kameros yra sumažintos ir skirtos kūrenti medienos granules, grūdus, smulkintą anglį. Kai kurie katilai turi ir standartinio kuro deginimo galimybę. Šių katilų privalumas - aukštesnis NVK, katilo, degiklio ir bunkerio integracija, automatizuotas valdymas, apsaugos funkcijos ir žinoma didesnė kaina. Dažniausiai šie katilai turi galimybę pilnai automatizuoti šildymo procesą, t.y. valdyti cirkuliacinius siurblius, pamaišymo vožtuvą, sekti karšto vandens poreikį ir k.t. Be didesnės kainos, šie katilai turi ir keletą trūkumų - katiluose su integruotu bunkeriu yra kuro užsidegimo bunkeryje tikimybė, dėl didesnių gabaritų katilams reikalinga didesnė katilinė, kuro bunkeris yra standartinis, be galimybės jį padidinti. Populiariausi šios rūšies katilų atstovai Kostrzewa [PL], Klimosz Ling [PL], HKS EKO [PL], Grandeg [LV]; Heatmatix [PL].

 • Katilai su dujų generacija (pirolize) -  šie katilai deginamą kurą degimo kameroje paverčia dujomis, kurios sumaišius su oru dar kartą sudeginamos antrinio degimo kameroje. Šie katilai pasižymi itin aukštu NVK, kitaip tariant visa šiluma išsiskirianti deginant kurą yra panaudojama ir dūmas patenkantis į kaminą yra šaltas. tikėtina, kad dujų generacijos principu veikiantys katilai padeda sutaupyti kuro, tačiau jų trūkumai yra didelė kaina ir dideli gabaritai. Pavyko aptikti šiuos granulinius dujų generacijos katilus R-Eco Pellet [PL] ir Klimosz Hogas Duo [PL].

Granuliniuose katiluose yra diegiamos įvairios šildymo automatizavimo technologijos: • Automatinį granulių uždegimą - esant šilumos poreikiui, kuras paduodamas į degimo kamerą ir elektrinės spiralės pagalba yra uždegamas. Naudinga tuomet, kai dingsta elektra, ar po ilgesnės pertraukos atsiranda šilumos poreikis. Katilai turintys šia funkciją, gali veikti vasariniu režimu šildydami vandenį buities reikmėms. Skeptikų teigimu automatinis uždegimas nereikalingas nes “visuomet naudinga pažiūrėti kodėl katilas buvo užgesęs”, “katilas užkuriamas tik kartą ar du per metus”, “dingus elektrai, žarijos išlieka iki 2 valandų ir jai atsiradus, ugnis įpučiama“. Mano asmenine nuomone, granulinis katilas ir šildymo automatizavimas netenka prasmės, jei katilas neturi automatinio granulių uždegimo.

 • Apsaugines funkcijas - dauguma specializuotų granulinių katilų turi tokias funkcijas kaip apsauga nuo vandens užvirimo, apsauga nuo kuro bunkerio užsidegimo (jei padavimo mechanizmo temperatūra pakyla visas kuras esantis sraigte išstumiamas į degimo kamerą, jei temperatūra kuro bunkeryje pakyla, automatinis vožtuvas paleidžia vandenį į kuro bunkerį), apsauga nuo kuro sraigto variklio sudeginimo ar mechaninio pažeidimo.

 • Lambda zondą - Lambda zondas analizuoja deguonies kiekį išeinančiuose dūmuose ir atitinkamai koreguoja degimo procesą.

 • Cirkuliacinių siurblių valdymą - kintant šilumos buitinio karšto vandens poreikiui, cirkuliaciniai siurbliai yra įjungiami ar išjungiami.

 • Pamaišymo vožtuvo servo pavaros valdymą bei Lauko/Vidaus daviklių prijungimo galimybę ir šildymo kreivių reguliavimą pagal lauko temperatūrą - kintant lauko temperatūrai keičiama termofikato patenkančio į radiatorius ar grindinį šildymą temperatūra.

Žemiau pateikiu lentelę su aprašytų katilų parametrais:
Reziumuodamas galiu pasakyti, kad yra sunku apsispręsti pasirinkti vieną ar kitą granulinį katilą, tiek dėl jų techninių savybių, tiek dėl kainos, tiek ir dėl aptarnavimo kokybės. Jei technines savybės galima išanalizuoti skaitant techninę medžiagą, o dėl kainos galima derėtis, tai garantinis ir pogarantinis aptarnavimas, jo kokybė išlieka neaiškūs iki tol kol katilas įsigyjamas ar kol atsiranda problemų dėl jo eksploatacijos. Vartotojų nuomonių gauti yra sunku, nes interneto forumuose ir diskusijose dalyvauja dažniausia tie, kurie ieško informacijos ar ieško atsakymų į iškilusias problemas, o tie kurie sėkmingai šildosi tokiose diskusijose dažniausiai nedalyvauja.


Visa kas pateikta šiame ir kituose postuose yra mano asmeninė, subjektyvi nuomonė.

Rodyk draugams

Komentarai (20)

 1. Paliukas:

  Turiu tamstai atsakyma del automatinio uzdegimo butinybes, siandien pameginau ikurt katila po 3,5h pertraukos - nekurenant granuliu http://www.youtube.com/watch?v=DpYnCgNBFFA paziurekit - isikure (atsiprasau del kokybes ir netvarkos rusyje) :)

 2. kadangi manau man greitai atsibos žaistis su Atmos 25, galvoju įsirengti granulinį katilą. keli klausimai, kaip naudojančiam katilą:
  1. Kokia jo kaina?
  2. Kokia granulių faktinė kaina?
  3. Kokia forma, įpakavimu jos pristatomos ir kur sandėliuojamos?
  4. Kiek suvartoji per mėnesį ir kokio ploto namas?

 3. Paliukas:

  1.Na kaina minejo autorius :) Eko Perfekt 23kW kaina 10500Lt :)
  2. Faktine kaina yra apie 500Lt (cia priklauso is kokio tiekejo gausi - derybu klausimas)
  3.Ju forma gali buti ivairi - palaidos arba sufasuotos i maiselius (1t, 40kg,25kg,15kg) as naudojuos 25kg maiseliais - patogiau susinesti.
  4. Per menesi suvartoju apie tona, per salcius gali siekti iki 2t, todel ir pasirinkau kad galeciau imest malku - jei labai salta, pataupyti granuliu :)

 4. Smakas:

  O koki plota sildai ir koks namo apsiltinimas?

 5. Paliukas:

  Kaltas, neatsakiau :) sildaus 200kvm. ploto nama (durys dar normalios nesustatytos ir rusys dar neizoliuotas nuo pirmo auksto todel ir sunaudot gali daugiau). Namo apsildinimas: 1. Pamatai iki 1,2m apsildyti putplasciu, 2. apdailos plyta pirmas aukstas ismurytas ( akmens vata 2 sluoksniai po 6-5cm nepamenu), 3. Antras aukstas apsildytas 15cm putplasciu ir nutinkuotas, 4. palepes grindys 20cm putplascio sluoksnis (du po 10 cm sluoksniai) ir uzpilta betonu 5. pirmam aukste visur sildomos grindys , 6. antrame aukste kolidorius, wc ir vonia sildomos grindys, kitur radiatoriai pakabinami. Katilas pas mane 28kW nes dar sildau ir boileryje vandeni. rodos viska atsakiau :)

 6. Donatas:

  Gal kas zinote neblogus meistrus granulinio katilo pastatymui,ir viso namo sildymo sistemos irengimui ?

 7. Paliukas:

  pameginkit kreiptis i http://www.valsva.lt/lt/ i Orestina nerekomenduoju http://www.skundai.lt/?id=15188 nelabai rimti atrodo :)

 8. Smakas:

  Neprastas rašinėlis apie Orestiną.
  Įdomu kokį katilą jiems įkišo.

 9. Paliukas:

  kazkoki kuriuo jau neprekiauja :)

 10. Mindaugas:

  Šildau granuliniu Ling Plus jau 2 metus, dabar bus 3 sezonas.

  Sildau apie 150-180 kv metru ir boileri (200 l@55 laipsniai)

  pirma sezona dziovinau naujos statybos nama @ 18-20 visame name, t.y. nenaudojau automatikos sunaudojau per sezona nuo rugsejo iki balandzio vidurio ~5 tonas

  Antra sezona automatika naudojau, ir sildziau iki 22 laispniu gyv patalpose, o miegamajame ~18. gavosi irgi apie 5 tonos.

  pelenu gaunu apie kibira is tonos ;) Taigi kalbos apie pelenu valyma kas 5-7 dienas vercia nusisypsoti ;) kiekvienais metais pelenus valiau TRIS kartus per sezona. Didziausia mano problema laiku ideti granuliu, kadangi esu tinginys, dedu kartaip pilna bunkeri, kartais pro sali eidamas imetu 1-2 maisus, tai pecius per sezona pora kartu uzgesta :)

  is kitos puses neturiu jokio kitokio pasirinkimo kurui, apart geoterminis - bet as juo nepasitikiu (gal daugiau meistrais kurie ji irengineja, o ne sistema) o ir financiskai per garantini siurblio laikotarpi jis neatsiperka.

  tai tiek REALIU atsiliepimu ;)

 11. Edvardas:

  Įrašo autoriui, ponui Simonui (smakui).
  Straipsnyje esančioje lentelėje apie katilų parametrus, labai jau mažai info apie Grandeg katilus. Kadangi esu Grandeg atstovas, prašyčiau papildyti informaciją, deja, neturiu kontaktų, kad galėčiau susisiekti, tad tikiuosi, kad čia būsiu išgirstas. Mano kontaktai: sales@engineeringgroup.lt, internetinis puslapis: http://www.engineeringgroup.lt.

 12. Gvidas:

  O katilus R-Eco Pellet [PL] kas nors veza i Lietuva??? Kas galetu apie juos papasakoti? Lenkijoje ju kainos visai neblogos.

 13. peckurys:

  Veza kazkas Lazdijuose.
  Maciau skelbimus interneto skelbimu saituose

 14. aurimas:

  sveiki
  kaip degikliai Platinum Bio (Kostrzewa). nes kaina labai patraukli. ar pirktumėte
  vėl???? gal geriau koks kitas??

 15. Wherefore, there being afterward in Mansoul all those bizarre types of mixtures, it was complicated for them, in some cases, to find out who were natives, who not, for Mr Carnal-Security vaulted from my individual Lord Willbewill by mother’s slope, though he had for his grandfather a Diabolonian by nature.

 16. pabandžiau savo moliūgo namelyje idėti krosnį per namo vidurį, kaip senovėj mūsų protėviai darė - pasitvirtino. bandau stebėt kaip pasyviam krosnis elgiasi, būtų aktualu kitu pečkurių nuomonė… http://pasyvusnamas.info/krosnis.html

 17. Vis dėl to geoterminio šildymo įrengimo kaštai gana brangus malonumas, o granulėmis šildytis atrodo, gana patraukliai, ekologiškiau ir pigiau nei įprastu kietu kuru, plius pagal komentrarus granuliniai katilai nereikalaja labai daug prieziuros…

 18. Kas galetu patarti koks yra ekonomiskiausias granulinio degiklio darbo rezimas? kiek proc. oro reikia paduoti prie kiekvieno rezimo? koks turetu buti granuliu kiekis? cia eina kalba apie imontuota degikli i Atmos katila

 19. Algimantas:

  kazkokia nesamone degiklis svedu gamybos KMP PX 22
  trys metai bandau reguliuot…nepasiduoda…
  naikint reikia tokius degiklius…
  Gal kas turite patirties su tokiu degikliu, nes jie pakankamai brangus…
  aciu

 20. Žinoma, kad sunku išsirinkti katilą vien pažiūrėjus į kainą. Ieškantis granulinio katilo reiktų peržiūrėti ne vieną variantą, jų specifikas bei lyginti juos. Granulinių katilų kaina gal ir didelė, bet reikia pagalvoti ir apie tai, jog jie visai nereikalauja priežiūros.

Rašyti komentarą