BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Variantas #1 Aeroterminė sistema (oras-vanduo)

Išanalizavęs galimus atsinaujinimo variantus, apsistojau ties dviem variantais, nereikalaujančiais esminių pakeitimų šildymo sistemoje (išskyrus žinoma pačio šilumos šaltinio, t.y. katilo keitimą), tačiau reikalaujančių žymių investicijų.
Pirmasis variantas, aeroterminė sistema apie kurią jau šiek tiek rašiau, o dabar papasakosiu detaliau. Pirmiausia, kas tai yra šilumos siurblys - šilumos siurblio principas yra panašus į buitinio šaldytuvo veikimo principą ir yra paremtas freono dujų savybėmis – slegiant freoną jis gali įkaisti iki +90°C, o begaruodamas atšalti iki –51°C. Šilumos siurblių veikimas yra paremtas tuo, kad skirtumas tarp freono garavimo temperatūros ir aplinkos (lauko) temperatūros yra paverčiamas šilumine energija ir tokiu būdu yra šildomas vanduo, kuris naudojamas gyvenamųjų patalpų šildymui (grindiniam, bei radiatoriniam) ir karšto vandens ruošimui [citata iš Altherma sistemos aprašymo]. Aeroterminės sistemos, arba kitaip šilumos siurblio oras-vanduo ypatumas yra tas, kad šaldymo agentas virimui reikalingą energiją paima iš aplinkos ore esančios šilumos, kuri nuolat atsinaujina ir (teoriškai) niekada nesibaigia [citata iš Winverter sistemos aprašymo]. Praktikoje tokios sistemos efektyvumas priklauso nuo lauko oro temperatūros. Kuo mažesnė lauko oro temperatūra tuo mažiau siurblys duoda šiluminės galios, todėl prie ypatingai žemų temperatūrų šildyti padeda elektra, o ledas susidarantis ant išorinės dalies šilumokaičio (evaporatoriaus) sumažina siurblio efektyvumą, todėl periodiškai yra atitirpinamas panaudojant dalį karšto garo, tai yra šilumos nuostoliai kurių geoterminis siurblys neturi. Šilumos siurblio efektyvumą nusako COP, kuris nurodo kiek šilumos pagaminama sunaudojus 1kWh elektros energijos, oras-vanduo siurbliams šis koeficientas nurodomas esant tam tikroms lauko temperatūroms, t.y. prie +7, 0, -7. Mūsų klimatinėje zonoje, nors paskutinės žiemos ir nebuvo šaltas, įdomus būtų naudingumo koeficientas esant -20oC. Dažniausiai gamintojai COP nurodo esant tik -7oC ir tik labai maža dalis esant žemesnėms temperatūroms.  Kitas svarbus parametras, prie kokios žemiausios temperatūros siurblys išsijungia, t.y. nustoja veikti.
Radiatorinių šildymo sistemų savininkams svarbu žinoti kokią maksimalią sistemos vandens temperatūrą įrenginys gali pasiekti, nes radiatorinis šildymas reikalauja aukštesnių temperatūrų (>40-50oC) nei grindinio šildymo sistemos (iki 40oC). Dalis įrenginių dirba tik sutemperatūromis iki 40oC, dalis geba šildyti vandenį sistemoje iki 60-70oC


Žemiau keleto gamintojų pateikiama informacija:

 Produkto pavadinimas   COP esant žemiausiai temp  Įrenginio išsijungimo temp  Max vandens temp 
Daikin Altherma 1,82 -15 ?  -  -

Hautec HBL-A

1,27 -15   - 35/-15; 55/2
Sanyo CO2 ECO 1,6 -20 (8:6kW)   -20 65
Nibe Fighter 2020 2,24 -7 (5,6/2,5kW)  -20 50


Lentelėje matyti, kad prie temperatūrų žemesnių nei -15 beveik visų įrenginių COP tėra apie 1.5, kylant temperatūrai, COP kyla iki 3-4.5 (prie ~2-5o). Gal kiek išskirtinesnė yra Sanyo sistema, kuri vietoj freono naudoja CO2 dujas, dėl to ši sistema našiau dirba prie itin žemų temperatūrų bei gali tiekti karštesnį vandenį į sistemą (iki 65). Bet kuriuo atveju prie šių sistemų reikia numatyti rezervinius šilumos šaltinius (pvz. el. tenus), kurie esant žemoms temperatūroms “padėtų” šilumos siurbliui, o pasiekus ribines temperatūras ir šilumos siurbliui išsijungus, galėtų jį pakeisti.
Manyčiau, kad tokias sistemas efektyvu montuoti pasyviuose namuose, su minimaliais šilumos nuostoliais ar kaip alternatyvias šildymo sistemas (pvz.: kartu su dujiniu šildymu).


Aeroterminių sistemų kainos labai panašios į geoterminių sistemų kainas ir svyruoja 25-40 tūkst. Lt ribose.

Rodyk draugams

Komentarai (1)

 1. shaldytuvas:

  1 cop visishkai nepriklauso nuo duju, kompresoriai ir dujos gali buti parenkamos optimaliai konkreciam atvejui
  2 praktishkai yra vienodas pas visus gamintojus,
  3 priklauso tik nuo temperaturu skirtumo,
  4 teorishkai ir praktishkai tobuliausias yra freonas r11, zinomas jau labai daug metu, bet uzdraustas, susimastykit, gal kas turi is to naudos?
  5 jums prieinama informacija skiriasi tik reklamavimosi nachalishkumu
  6 japonai, noredami nulaizyti grietine, butent tuo ir uzsiima (kioto protokolas), ir "atradimai" sioje srityje

Rašyti komentarą