BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Atnaujinimo variantai ir galimybės

Taigi atėjo metas keisti esamą kieto kuro katilą kažkuo nauju. Priežasčių tam yra daug: nusibodo dirbti pečkuriu, nusibodo kas pusę valandos vaikščioti į katilinę ir tikrinti dega/nedega, perkaito/neperkaito, sudege/nesudege, nusibodo nuolatinis malkų tampymas, nusibodo katilo šveitimas, nusibodo purvas katilinėje ir daug kitų.
Pagrindinis tikslas yra pakelti komforto lygį, minimizuojant šildymo sistemos aptarnavimą ir priežiūrą, kitaip tariant, kad viskas būtų maksimaliai automatizuota, o į katilinę reiktų užeiti minimaliai ir žinoma, kad išlaidos šildymui žvėriškai neišaugtų.


Variantų atitinkančių ar beveik atitinkmančių mano kriterijus yra nemažai, kai kurie jų atkrenta dėl įdiegimo brangumo ir sudėtingumo, kai kurie dėl itin didelių išlaidų šildymui. • Variantas, kuris nuo pat pradžių ir buvo numatytas yra gamtinės dujos. Gamtinės dujos yra patogus kuras, jo nereikia sandėliuoti, įranga patikima, pilnai automatizuota ir santykinai nebrangi. Tačiau gamtinės dujos turi du keletą esminių trūkumų. Pirmiausia, mūsų bendrijoje jų nėra ir jau kelintus metus bandome išsiaiškinti su dujininkais, kada jos bus, panašu, kad negreit.  Antra, vamzdžio atvedimas iki katilines bei abonentinė sutartis kainuotų apie 8-10 tūkst. Lt. Be to, turėčiau išardyti trinkelių dangą ir perkasti pusę kiemo. Be to, kaip išsiaiškinau, katilinėje esantis langa yra per mažas ir neatitinka priešgaisrinių reikalavimų, min lango dydis yra 1m2. Susumavus visas išlaidas dujinio šildymo įrengimas turėtų kainuoti apie 20.000Lt. Trūkumas, kuris ko gero tapo pagrindiniu yra pačių dujų kaina - įvairių šaltinių internete teigimu dujų vienos kWh kaina jau siekia 0.18-0.19Lt, o tai beveik susilygino elektros kWh kaina nakties metu (0.22Lt).

 • Antras variantas yra akumuliacinis šildymas elektra, bet tam turėčiau įsirengti akumuliacines talpas, kurias per naktį prišildytų elektrinis katilas. Kadangi el. katilą turiu sumontuotą , savaitgalį esant -1oC atlikau bandymą ir dvi dienas šildžiau vien elektra, rezultatas ~20lt per parą, o tai ~600lt per mėn. ir tai esant -1oC lauko temperatūrai. Brangu.

 • Trečiasis variantas geoterminis šildymas žavi tuo, kad šilumą šilumos kompresorius paimama iš žemės. Šilumai paimti iš žemės, joje užkasamas apie 400-600m ilgio kolektorius kuris ir paima šilumą arba daromi 2 giluminiai ~75m gręžiniai į kuriuos nuleidžiami U formos vamzdžiai paimantys šilumą iš žemės gelmių. Teisingai įrengto geoterminio pagrindinis privalumas - itin mažos šildymo išlaidos. Trūkumai keli - visų pirma, tam kad įrengti kolektorių arba reikia perkasti visą sklypą, mano atveju tai netinka, nes gerbūvis jau yra sutvarkytas, arba daryti giluminius gręžinius kurie yra itin brangūs. Geoterminio šildymo idėja man labai patinka ir žinau, kad teisingai įrengta sistema puikiai funkcionuoja, tačiau įrengimo kaštai 35-55 tūkst. Lt atbaido.

 • Be geoterminio šildymo yra ir aeroterminis šildymas (šilumos siurbliai oras/vanduo), kurio principas labai panašus į geoterminio, tačiau čia šiluma paimama iš oro. Anot gamintojų tokia sistema gali veikti iki -15 -20oC. Sistemos COP yra apie 1:3, t.y. kai iš vienos kWh elektros gaunama 3kW šilumos. Aeroterminio šildymo sistemos lietuvoje nėra labai paplitusios ir atsiliepimų apie jų veikimą gauti itin sunku. Neigiami aeroterminių sistemų niuansai yra tie, kad lauke esant labai žemai temperatūrai COP gali būti 1:1, o tai reikš kad šildymo kaina lygi šildymo elektra kaina, o esant ribinei neigiamai temperatūrai, sistema išsijungia. Tokiu atveju yra būtinas rezervinis šilumos šaltinis. Efektyviai prie itin žemų temperatūrų veikia tik sistemos užpildytos ne freonu, o C02 dujomis, tačiau tokios įrangos gamintojų yra labai mažai, tiesa sakant aš žinau tik vieną. Aeroterminio šildymo sistemos įrengimo kaina taip pat nėra džiuginanti ~20 - 40 tūkst. Lt, tačiau montavimas yra nesudėtingas.

 • Viena iš kieto kuro katilų evoliucijos žingsnių yra granuliniai katilai. Granuliniai katilai gali būti kūrenami pjuvenų granulėmis, smulkios frakcijos anglimi, grūdais, saulėgrąžų lukštais ir t.t. Pagrindinis granulinių katilų privalumas, sąlyginai nebrangus kuras (nors ir brangesnis už klasikinį kietąjį kurą), aukštas automatizacijos lygis (katilas užsidega automatiškai, degimo procesas yra valdomas kompiuteriu), palyginus nedideli įrengimo kaštai (~15 tūkst. Lt). Tačiau neapseinama be trūkumų - kurą reikia sandėliuoti sausose patalpose, kurą reikia užpilti į katilo bunkerį kas 4-7 dienas, reikia kratyti pelenus kas 5-7 dienas, o katilą reikia valyti kas 10-20 dienų.

 • Yra ir dar keletas alternatyvų tokių kaip šildymas skystu kuru (žymėtu dyzelinu) ar suskystintomis dujomis, tačiau dėl esminių tokių sistemų trūkumų jų nesvarstau.

Taigi rinktis yra iš ko, tačiau visi variantai turi vienokių ar kitokių trūkumų. Jei galite padėti apsispręsti, turite pasiūlymų, rekomendacijų ar pastabų, rašykite komentaruose.

Rodyk draugams

Komentarai (13)

 1. Paskaicius apie patirtus vargus kuriant kieto kuro katila noriu siek tiek papasakoti ir apie savo dar maza patirti. Turiu as zvakes principu denganti kieto kuro katila Stropuva. Kurenu ji anglimis. Pradzioje buvo nesklandumu, problemu ir kitu niuansu. Siuo metu atrodo viskas issisprende ir esu labai patenkintas katilo darbu. Sildau 100m2 namuka, kurio stogas siuo metu nera sandarus, tad nemazai silumos prarandu per ji. Su viena uzkrova katilas dega 5 paras. Dega stabiliai, i katiline uzsuku labai retai. Pelenis reikia isvalyti kiekviena karta pries kuriant. Ju buna du kibirai. Truputi pavalau ir katilo sieneles ties oro istraukimo angomis. Visas uzkurimo procesas su isvalymu ir angliu pakrovimu uztrunka apie valanda. Pakrovus anglis pakurti gan lengva. Ant virsaus angliu uzdedu keleta malku ir su "Ugnies idegtukais" (senukuose perku) padegu jas. Anglys isikuria per 20-30 min. Pliusai tokio katilo butu pastovi siluma visa savaite, mazai prieziuros, peckuriu dirbi irgi tik karta i savaite. Minusai - pelenu valymas (pridulka patalpa), anglys negali buti stambios.
  Nepersu isigyti toki katila, tik norejau parodyti jog su kietu kuro katilu irgi galima raamiai gyventi o ne dirbti peckuriu.

 2. KDP:

  Mano kaimynas štai jau senokai mirko atidirbusius tepalus skudurais ir juo kūrena. Smarvė baisinė - kaminas rūksta ne prasčiau už garvežio, o pabuvus lauke gerokai plėšia plaučius. Pats tai zaraza laukan nelenda… sodų bendrija, bet visiems vienodai, kad nuodija …

 3. Anonimas:

  Mes su žmona juokiames, kad Pavilny pusė gyventojų senais botais namus šildo, nes vietomis dūmai nenusakomo juodumo iš kaminų rūksta ir smarvė atitinkama. Tokiuose rajonuose kur daug šildytojų kietu kuru, žiemą oro užterštumas stipriai padidėja.

  Redagavo smakas 2009-02-18 11:26

 4. Anonimas:

  siulau vistik likti prie kieto kuro, tiesiog reikia pertvarkyti katiline, pasistatyti normalu katila ir ziurek netoks baisus tas peckurio darbas…
  pas mane sildomo ploto ~100m2, namas praktiskai be apsiltinimo, tik su pakeistais langais. naudoju KALVIS 2/16 katila, kuriu (tiksliau uzmetu malku) apytiksliai dukart paroi - ryte ant zariju prikraunu pilna, vakare grizes ant zariju uzmetu keleta malku ir pries eidamas miegoti vel prikraunu pilna.

  katila valau karta metuose, kamina dukart…

 5. Renatas:

  Pas mane taip pat Stropuva. Tik malkinė. Kūrenu malkom ir pjuvenom. kuriu vieną kartą per dieną ir tuo patenkintas. Šildau 115 kvadratu su kiauru stogu. Visi kaimynai pavydi, kad einu i katiline 1 karta per diena.

 6. Quicker:

  Šildau sau Mitsubishi kondicionierium SRK20ZIX-S 50 m^2 plota ir vargo nematau. Pastatymas 300Lt, kondiskes kaina 2300Lt, irengiama per gera valanda. Raso, kad veikia iki -15^C, bet sildaus ir prie -20, dar veikia :) Nuolat uzstatyta 20^C kambario temperatura, svaitgaliais 22^C. Nei kokiu peckurio darbu, nei vamzdziu vedziojimo, nei radiatoriu statymo… Tik beda, kad i pusrusi neina siluma (nes ten zemiau, reiketu atskiru ortakiu, o tai nenumatyta), ten reiketu dar viena pastatyt, nes vonia (10+10m^2) pusrusy ir ten nuolat ijungtas 750W peciukas prisuka nemazai elektros. Saskaita uz elektra 250Lt per menesi ziema (tas 750W peciukas nezmoniskai prisuka) iskaitant ir boileri. Namas dar neapsiltintas. Maistas irgi ruosiamas elektrine indukcine virykle. Skaiciuoju taip, kad visi buitiniai poreikiai suvalgo apie 50Lt (apsvietimas ekonominis LED + liuminescensines lempos), taigi sildymui lieka ~200Lt is kuriu apie 110Lt suvalgo peciukas rusyje, ~20Lt suvalgo karsto vandens paruosimas (su programuojamu taimeriu), taigi kondiske (pagrindinis sildymas) kainuoja ~70Lt/men. Kondiskes (SS oras-oras) COP (ISO +7^C) yra ~5.5! Si ziema tik bandomoji, bet jau isitikinau, kad tai geras dalykas ir planuoju antros kondiskes irengima rusyje. Salia yra duju trasa, bet ranka nekyla tiek pinigu ismetinet tokiam neefektyviam sildymo budui, o apie malkas tai net pagalvot baisu :) Idomu kas butu, jei prie -15^C nuspresciau isvaziuot su mergaite prie juros ir palikciau nama savaitei? Vandens vamzdziai sutrukinetu, saldytuvas sugestu… Gal tiek to, nesuprantu zmoniu pasirasanciu sau vergoves dalia dirbt peckuriais, tersianciu ora, kuriuo kvepuoja ju vaikai ir dar mokanciu uz tai nezmoniskas sumas… Kuro DEGINIMAS sildymui - jau pries desimtmecius atgyvenes reikalas.

 7. vabalas:

  Quiker tu mane prajuokinai : ” Tik beda, kad i pusrusi neina siluma ” šiluma eina tik į viršų, jeigu atšales oras grįžta tai gerai nes paliko šilumą namuose.
  “kad veikia iki -15^C, bet sildaus ir prie -20, dar veikia :) ” didesnio kliedesio už šitą dar negirdėjau..
  Nors jeigu elektriniu pečiuku šildaisi 1 KWH elektros= 1kWh šilumos tai taip..

 8. Petras:

  Parduodu elektrine akumuliacine sitema. Pagaminta Utenoje. Yra 10 sildomuju peciuku po 3kW ir pultas.

  Sistema nenaudota. Kaina 2500LT.

  Kontaktinis telefonas: 865030164

 9. Well the read was worth the effort it took me to actually see it. Do not think anyone would believe what kind of work arounds I had to do to load this page. Don’t ever emigrate to Australia, the most arbitrary web sites are blocked by the internet service providers here for seemingly no reason that makes any sense. Cheers; Maren Becklund

 10. Great goods from you, man. Atnaujinimo variantai ir galimybÄ—s I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is really a great Atnaujinimo variantai ir galimybÄ—s informations.

 11. Patarciau isirengti aerotermini sildyma. Galiu pasiulyti gana negrangiai toki silumos siurbli. As pats isirengiau uz 9.3 t. litu. COP dabar yra 3.0. Instaliavau atskira elektros ir silumos skaitiklius, duomenis fiksuoju kasdien.
  150 m. kv. namui apie 10kw galios siurblio kaina 10.6 t.Lt su PVM, bet be k.v. boilerio (galima panaudoti sena).Plius darbai aie 1.0 t. Lt.
  Tacau reikia nepamirsti, kad “tikros” ziemos Lietuvoje buna 3-4 savaites, tai reikia susitaikyti su papildomu el. naudojimu (50-70 Kwh per para), arba tureti alternatyvu sildyma (pvz. zidini, krosni, kieto kuro katila.)
  Toks sildymas yra gerokai pigesnis nei dujinis, bet siek tiek brangesnis nei kietu. kuru.

 12. A maiden told me over there that he may stroll along the lines of every rodent of a Noah’s ark, and citizens put wagers as to whether or not London can demand the fellow to abandon his elocutionary freaks, or possibly he may influence London to recognize them.

 13. viedristas:

  viadrusas dega ilgai viskas priklauso nuo jo uzkrovimo ir nuo to kuo jy uzkrauni ir kaip uzkuri mano siuo atveju U- 26 sesiu sekciju 40 kw dega 12 val prie -15 sildomas plotas po kol kas 70kv tik pirmas aukstas aprisimo sistema klasikine pateikta viadrus instrukcijoje ketursakis cirkuliacinis ir vsio vamzdziai katilo aprisime plieniniai po ketursakio einantys y radiatorius jau ppr radiatoriai plieniniai spiza ispjoviau po velniu pridaviau y supirktuve taigi as darau sumustini pirma dedu briketus 10 vnt ne bet kaip sumetu o graziai taisyklingai sudedu ant ju dedu berzo malku taip pat tvarkingai po to angliu ant angliu vel briketu ant briketu popieriaus as naudoju kiausiniu padeklus gaunu ju dauk is duonos kepyklos tad del ju stygiaus bedu neturiu ir ant popieriaus smulkiu prakuriuku ir visa ta reikala pakuriu pakurimas kaip supratote vyksta pro pakrovos dureles o ne is apacios gaunasi panasu y zvakes principa dega is virsaus y apacia ir vietoje keturiu val degimo isgaunamas 12 val degimas nereikia prie katilo begiot kas kelias val ir kamino sklende pilnai atidaryta katile jos as nejudinu is pradziu to nezinodamas irgi keikiau sita katila nes degdavo 4 val panasiai o dabar juo dziaugiuosi tai tiek

Rašyti komentarą